Wybór dyscypliny sportowej dla dzieci – rodzice zachęcają, dzieci wybierają

Wybór dyscypliny sportowej dla dzieci – rodzice zachęcają, dzieci wybierają - 5ever.plWielu rodziców zadaje sobie pytanie która dyscyplina sportowa byłaby najlepsza dla ich pociechy. Wybór odpowiedniej dyscypliny sportowej dla dzieci nie jest zadaniem łatwym. Często matka czy ojciec postawieni są przed pytaniem, czy rodzaj aktywności sportu nie będzie szkodliwy dla ich dzieci. Ta kwestia powinna być właściwie przemyślana. Trzeba również uwzględnić pasje dziecka. Można oczywiście zachęcać syna czy córkę do podjęcia wysiłku na rzecz danej dyscypliny sportowej, ale zmuszanie nie jest na pewno wskazane. Dziecko musi z zamiłowaniem podjąć tę aktywność fizyczną. To priorytetowa kwestia, o której należy pamiętać.

Istotne pytania które stawiają sobie rodzice

Jaka jest sprawność fizyczna mojego dziecka? Czy na tyle dobra, że mogę zamówić mu profesjonalne treningi pod okiem trenera? Czy wybrana dyscyplina sportu nie zaszkodzi dla rozwoju syna czy córki? Czym sugerować się przy wyborze sportu dla syna, córki? Czy wziąć pod uwagę tylko zamiłowania dziecka, czy włączyć również inne motywy, np. rodzica opinia na temat właściwej dyscypliny sportowej? Czy inwestycja w określoną dyscyplinę sportową będzie tymczasowa, czy też syn czy córka będą chcieli rozwijać ją w perspektywie długookresowej? Te i inne zapytania nurtują matkę czy ojca przed wyborem tej odpowiedniej dyscypliny sportowej dla własnego dziecka.

Przegląd najważniejszych dyscyplin sportowych wskazanych dla dziecka

Gdy chodzi o sporty zimowe to najlepsze będzie jeżdżenie na nartach, również łyżwy. Jeżeli dziecko chcą jeździć na snowboardzie, to nie można im tej formy aktywności fizycznej zabraniać. Stosowanie surowych zakazów może być bezskuteczne.

Inne formy aktywności fizycznej, które można trenować w okresie letnim, to gra w piłkę nożną, ręczną, siatkową. Również treningi gry w kosza cieszą się dużą popularnością. Sporty uprawiane w grupie mają tę zaletę, że uczą syna czy córkę kooperacji w zespole w osiąganiu wspólnego celu, jakim jest grupowe osiąganie zwycięstwa.

W dziedzinie sportów rozwijanych indywidualnie syn czy córka może postawić na pływanie bieganie tenis Mogą to być różne inne dyscypliny sportu, lekkoatletyczne, np. chód, czy wymagające większej siły.

Doskonałym rodzajem sportu na każdą okazję jest jazda rowerem. Bez względu na to, czy dziecko uprawia jakąś dyscyplinę sportową może jeździć rowerem zarówno w pojedynkę, jak i w grupie kolegów oraz z matką, ojcem.